See All Topics

Home / Section: Awards

2010 Will Eisner Award nominees announced

This year’s 2010 Will Eisner Award nominees have been announced. Lots of worthy artists and creators.

Best Short Story

  • “Because I Love You So Much,” by Nikoline Werdelin, in From Wonderland with Love: Danish Comics in the 3rd Millennium (Fantagraphics/Aben maler)
  • “Gentleman John,” by Nathan Greno, in What Is Torch Tiger? (Torch Tiger)
  • “How and Why to Bale Hay,” by Nick Bertozzi, in Syncopated (Villard)
  • “Hurricane,” interpreted by Gradimir Smudja, in Bob Dylan Revisited (Norton)
  • “Urgent Request,” by Gene Luen Yang and Derek Kirk Kim, in The Eternal Smile (First Second)

Best Single Issue (or One-Shot)

  • Brave & the Bold #28: “Blackhawk and the Flash: Firing Line,” by J. Michael Straczynski and Jesus Saiz (DC)
  • Captain America #601: “Red, White, and Blue-Blood,” by Ed Brubaker and Gene Colan (Marvel)
  • Ganges #3, by Kevin Huizenga (Fantagraphics)
  • The Unwritten #5: “How the Whale Became,” by Mike Carey and Peter Gross (Vertigo/DC)
  • Usagi Yojimbo #123: “The Death of Lord Hikiji” by Stan Sakai (Dark Horse)

Best Continuing Series

  • Fables, by Bill Willingham, Mark Buckingham, Steve Leialoha, Andrew Pepoy et al. (Vertigo/DC)
  • Irredeemable, by Mark Waid and Peter Krause (BOOM!)
  • Naoki Urasawa’s 20th Century Boys, by Naoki Urasawa (VIZ Media)
  • The Unwritten, by Mike Carey and Peter Gross (Vertigo/DC)
  • The Walking Dead, by Robert Kirkman and Charles Adlard (Image)

Best Limited Series or Story Arc

  • Blackest Night, by Geoff Johns, Ivan Reis, and Oclair Albert (DC)
  • Incognito, by Ed Brubaker and Sean Phillips (Marvel Icon)
  • Pluto: Urasawa X Tezuka, by Naoki Urasawa and Takashi Nagasaki (VIZ Media)
  • Wolverine #66-72 and Wolverine Giant-Size Special: “Old Man Logan,” by Mark Millar, Steve McNiven, and Dexter Vines (Marvel)
  • The Wonderful Wizard of Oz, by Eric Shanower and Skottie Young (Marvel)

Best New Series

  • Chew, by John Layman and Rob Guillory (Image)
  • Do Androids Dream of Electric Sheep? by Phillip K. Dick, art by Tony Parker (BOOM!)
  • Ireedeemable, by Mark Waid and Peter Krause (BOOM!)
  • Sweet Tooth, by Jeff Lemire (Vertigo/DC)
  • The Unwritten, by Mike Carey and Peter Gross (Vertigo/DC)

Best Publication for Kids

  • Lunch Lady and the Cyborg Substitute, by Jarrett J. Krosoczeka (Knopf)
  • The Secret Science Alliance and the Copycat Crook, by Eleanor Davis (Bloomsbury)
  • Tiny Tyrant vol. 1: The Ethelbertosaurus, by Lewis Trondheim and Fabrice Parme (First Second)
  • The TOON Treasury of Classic Children’s Comics, edited by Art Spiegelman and Francoise Mouly (Abrams ComicArts/Toon)
  • The Wonderful Wizard of Oz hc, by L. Frank Baum, Eric Shanower, and Skottie Young (Marvel)

Best Publication for Teens

  • Angora Napkin, by Troy Little (IDW)
  • Beasts of Burden, by Evan Dorkin and Jill Thompson (Dark Horse)
  • A Family Secret, by Eric Heuvel (Farrar Straus Giroux/Anne Frank House)
  • Far Arden, by Kevin Cannon (Top Shelf)
  • I Kill Giants tpb, by Joe Kelly and JM Ken Niimura (Image)

Best Humor Publication

  • Drinky Crow’s Maakies Treasury, by Tony Millionaire (Fantagraphics)
  • Everybody Is Stupid Except for Me, And Other Astute Observations, by Peter Bagge (Fantagraphics)
  • Little Lulu, vols. 19-21, by John Stanley and Irving Tripp (Dark Horse Books)
  • The Muppet Show Comic Book: Meet the Muppets, by Roger Langridge (BOOM Kids!)
  • Scott Pilgrim vol. 5: Scott Pilgrm vs. the Universe, by Brian Lee O’Malley (Oni)

Best Anthology

  • Abstract Comics, edited by Andrei Molotiu (Fantagraphics)
  • Bob Dylan Revisited, edited by Bob Weill (Norton)
  • Flight 6, edited by Kazu Kibuishi (Villard)
  • Popgun vol. 3, edited by Mark Andrew Smith, D. J. Kirkbride, and Joe Keatinge (Image)
  • Syncopated: An Anthology of Nonfiction Picto-Essays, edited by Brendan Burford (Villard)
  • What Is Torch Tiger? edited by Paul Briggs (Torch Tiger)

Best Digital Comic

  • Abominable Charles Christopher, by Karl Kerschl, www.abominable.cc
  • Bayou, by Jeremy Love, http://zudacomics.com/bayou
  • The Guns of Shadow Valley, by David Wachter and James Andrew Clark, www.gunsofshadowvalley.com
  • Power Out, by Nathan Schreiber, www.act-i-vate.com/67.comic
  • Sin Titulo, by Cameron Stewart, www.sintitulocomic.com/

Best Reality-Based Work

  • A Drifting Life, by Yoshihiro Tatsumi (Drawn & Quarterly)
  • Footnotes in Gaza, by Joe Sacco (Metropolitan/Holt)
  • The Impostor’s Daughter, by Laurie Sandell (Little, Brown)
  • Monsters, by Ken Dahl (Secret Acres)
  • The Photographer, by Emmanuel Guibert, Didier Lefèvre, and Frédéric Lemerier (First Second)
  • Stitches, by David Small (Norton)

Best Adaptation from Another Work

  • The Book of Genesis Illustrated, by R. Crumb (Norton)
  • Charles Darwin’s On the Origin of Species: A Graphic Adaptation, adapted by Michael Keller and Nicolle Rager Fuller (Rodale)
  • Fahrenheit 451, by Ray Bradbury, adapted by Tim Hamilton (Hill & Wang)
  • Richard Stark’s Parker: The Hunter, adapted by Darwyn Cooke (IDW)
  • West Coast Blues, by Jean-Patrick Manchette, adapted by Jacques Tardi (Fantagraphics)

Best Graphic Album-New

  • Asterios Polyp, by David Mazzuccheilli (Pantheon)
  • A Distant Neighborhood (2 vols.), by Jiro Taniguchi (Fanfare/Ponent Mon)
  • The Book of Genesis Illustrated, by R. Crumb (Norton)
  • My mommy is in America and she met Buffalo Bill, by Jean Regnaud and émile Bravo (Fanfare/Ponent Mon)
  • The Photographer, by Emmanuel Guibert, Didier Lefèvre, and Frédéric Lemerier (First Second)
  • Richard Stark’s Parker: The Hunter, adapted by Darwyn Cooke (IDW)

Best Graphic Album-Reprint

  • Absolute Justice, by Alex Ross, Jim Krueger, and Doug Braithewaite (DC)
  • A.D.: New Orleans After the Deluge, by Josh Neufeld (Pantheon)
  • Alec: The Years Have Pants, by Eddie Campbell (Top Shelf)
  • Essex County Collected, by Jeff Lemire (Top Shelf)
  • Map of My Heart: The Best of King-Cat Comics & Stories, 1996-2002, by John Porcellino (Drawn & Quarterly)

Best Archival Collection/Project-Strips

  • Bloom County: The Complete Library, vol. 1, by Berkeley Breathed, edited by Scott Dunbier (IDW)
  • Bringing Up Father, vol. 1: From Sea to Shining Sea, by George McManus and Zeke Zekley, edited by Dean Mullaney (IDW)
  • The Brinkley Girls: The Best of Nell Brinkley’s Cartoons 1913-1940, edited by Trina Robbins (Fantagraphics)
  • Gahan Wilson: 50 Years of Playboy Cartoons, by Gahan Wilson, edited by Gary Groth (Fantagraphics)
  • Prince Valiant, vol. 1: 1937-1938, by Hal Foster, edited by Kim Thompson (Fantagraphics)
  • Queer Visitors from the Marvelous Land of Oz, by L. Frank Baum, Walt McDougall, and W. W. Denslow (Sunday Press)

Best Archival Collection/Project-Comic Books

  • The Best of Simon & Kirby, by Joe Simon and Jack Kirby, edited by Steve Saffel (Titan Books)
  • Blazing Combat, by Archie Goodwin et al., edited by Gary Groth (Fantagraphics)
  • Humbug, by Harvey Kurtzman et al., edited by Gary Groth (Fantagraphics)
  • The Rocketeer: The Complete Adventures deluxe edition, by Dave Stevens, edited by Scott Dunbier (IDW)
  • The TOON Treasury of Classic Children’s Comics, edited by Art Spiegelman and Francoise Mouly (Abrams ComicArts/Toon)

Best U.S. Edition of International Material

  • My mommy is in America and she met Buffalo Bill, by Jean Regnaud and Émile Bravo (Fanfare/Ponent Mon)
  • The Photographer, by Emmanuel Guibert, Didier Lefèvre, and Frédéric Lemerier (First Second)
  • Tiny Tyrant vol. 1: The Ethelbertosaurus, by Lewis Trondheim and Fabrice Parme (First Second)
  • West Coast Blues, by Jean-Patrick Manchette, adapted by Jacques Tardi (Fantagraphics)
  • Years of the Elephant, by Willy Linthout (Fanfare/Ponent Mon)

Best U.S. Edition of International Material-Asia

  • The Color Trilogy, by Kim Dong Haw (First Second)
  • A Distant Neighborhood (2 vols.), by Jiro Taniguchi (Fanfare/Ponent Mon)
  • A Drifting Life, by Yoshihiro Tatsumi (Drawn & Quarterly)
  • Oishinbo a la Carte, written by Tetsu Kariya and illustrated by Akira Hanasaki (VIZ Media)
  • Pluto: Urasawa X Tezuka, by Naoki Urasawa and Takashi Nagasaki (VIZ Media)
  • Naoki Urasawa’s 20th Century Boys, by Naoki Urasawa (VIZ Media)

Best Writer

  • Ed Brubaker, Captain America, Daredevil, Marvels Project (Marvel) Criminal, Incognito (Marvel Icon)
  • Geoff Johns, Adventure Comics, Blackest Night, The Flash: Rebirth, Superman: Secret Origin (DC)
  • James Robinson, Justice League: Cry for Justice (DC)
  • Mark Waid, Irredeemable, The Incredibles (BOOM!)
  • Bill Willingham, Fables (Vertigo/DC)

Best Writer/Artist

  • Darwyn Cooke, Richard Stark’s Parker: The Hunter (IDW)
  • R. Crumb, The Book of Genesis Illustrated (Norton)
  • David Mazzuccheilli, Asterios Polyp (Pantheon)
  • Terry Moore, Echo (Abstract Books)
  • Naoki Urasawa, Naoki Urasawa’s 20th Century Boys, Pluto: Urasawa X Tezuka (VIZ Media)

Best Writer/Artist-Nonfiction

  • Reinhard Kleist, Johnny Cash: I See a Darkness (Abrams ComicArts)
  • Willy Linthout, Years of the Elephant (Fanfare/Ponent Mon)
  • Joe Sacco, Footnotes in Gaza (Metropolitan/Holt)
  • David Small, Stitches (Norton)
  • Carol Tyler, You’ll Never Know: A Good and Decent Man (Fantagraphics)

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team

  • Michael Kaluta, Madame Xanadu #11-15: “Exodus Noir” (Vertigo/DC)
  • Steve McNiven/Dexter Vines, Wolverine: Old Man Logan (Marvel)
  • Fiona Staples, North 40 (WildStorm)
  • J. H. Williams III, Detective Comics (DC)
  • Danijel Zezelj, Luna Park (Vertigo/DC)

Best Painter/Multimedia Artist (interior art)

  • É Bravo, My mommy is in America and she met Buffalo Bill (Fanfare/Ponent Mon)
  • Mauro Cascioli, Justice League: Cry for Justice (DC)
  • Nicolle Rager Fuller, Charles Darwin on the Origin of Species: A Graphic Adaptation (Rodale Books)
  • Jill Thompson, Beasts of Burden (Dark Horse); Magic Trixie and the Dragon (HarperCollins Children’s Books)
  • Carol Tyler, You’ll Never Know: A Good and Decent Man (Fantagraphics)

Best Cover Artist

  • John Cassaday, Irredeemable (BOOM!); Lone Ranger (Dynamite)
  • Salvador Larocca, Invincible Iron Man (Marvel)
  • Sean Phillips, Criminal, Incognito (Marvel Icon); 28 Days Later (BOOM!)
  • Alex Ross, Astro City: The Dark Age (WildStorm/DC); Project Superpowers (Dynamite)
  • J. H. Williams III, Detective Comics (DC)

Best Coloring

  • Steve Hamaker, Bone: Crown of Thorns (Scholastic); Little Mouse Gets Ready (Toon)
  • Laura Martin, The Rocketeer: The Complete Adventures (IDW); Thor, The Stand: American Nightmares (Marvel)
  • David Mazzuccheilli, Asterios Polyp (Pantheon)
  • Alex Sinclair, Blackest Night, Batman and Robin (DC)
  • Dave Stewart, Abe Sapien, BPRD, The Goon, Hellboy, Solomon Kane, Umbrella Academy, Zero Killer (Dark Horse); Detective Comics (DC); Luna Park (Vertigo)

Best Lettering

  • Brian Fies, Whatever Happened to the World of Tomorrow? (Abrams ComicArts)
  • David Mazzuccheilli, Asterios Polyp (Pantheon)
  • Tom Orzechowski, Savage Dragon (Image); X-Men Forever (Marvel)
  • Richard Sala, Cat Burglar Black (First Second); Delphine (Fantagraphics)
  • Adrian Tomine, A Drifting Life (Drawn & Quarterly)

Best Comics-Related Periodical/Journalism

  • Alter Ego, edited by Roy Thomas (TwoMorrows)
  • ComicsAlliance, edited by Laura Hudson www.comicsalliance.com
  • Comics Comics, edited by Timothy Hodler and Dan Nadel (www.comicscomicsmag.com) (PictureBox)
  • The Comics Journal, edited by Gary Groth, Michael Dean, and Kristy Valenti (Fantagraphics)
  • The Comics Reporter, produced by Tom Spurgeon (www.comicsreporter.com)

Best Comics-Related Book

  • Alan Moore: Comics as Performance, Fiction as Scalpel, by Annalisa Di Liddo (University Press of Mississippi)
  • The Art of Harvey Kurtzman: The Mad Genius of Comics, by Denis Kitchen and Paul Buhle (Abrams ComicArts)
  • The Art of Osamu Tezuka: God of Manga, by Helen McCarthy (Abrams ComicArts)
  • Manga Kamishibai: The Art of Japanese Paper Theater, by Eric P. Nash (Abrams ComicArts)
  • Will Eisner and PS Magazine, by Paul E. Fitzgerald (Fitzworld.US)

Best Publication Design

  • Absolute Justice, designed by Curtis King and Josh Beatman (DC)
  • The Brinkley Girls, designed by Adam Grano (Fantagraphics)
  • Gahan Wilson: 50 Years of Playboy Cartoons, designed by Jacob Covey (Fantagraphics)
  • Life and Times of Martha Washington, designed by David Nestelle (Dark Horse Books)
  • Queer Visitors from the Marvelous Land of Oz, designed by Philippe Ghielmetti (Sunday Press)
  • Whatever Happened to the World of Tomorrow? designed by Neil Egan and Brian Fies (Abrams ComicArts)

Community Comments

#1 Mark_Tatulli
April/12/2010
@ 1:03 pm

Congratulations to the nominees! Well-deserved, all!

#2 Scott Kurtz
April/12/2010
@ 4:03 pm

CONGRATULATIONS WILL EISNER AWARDS!!!

#3 Ted Rall
April/13/2010
@ 8:23 am

Congratulations to us losers. There are more of us–we can defeat them !

#4 Adam Casalino
April/16/2010
@ 4:58 pm

Didn’t Sin Titulo win an Eisner already? He’s great, but I am rooting for Karl.

Sorry, the comment form is closed at this time.